Zmiany w egzaminach na prawo jazdy od 2013 roku.

plac_manewrowy_14
Z nowym rokiem przyszłych kierowców czekają wielkie zmiany. Od połowy stycznia 2013 roku wchodzi w życie nowa ustawa o kierujących samochodami a także rozporządzenia ministra transportu w sprawie zasad egzaminowania, szkolenia oraz wzorów dokumentów. Duże zmiany nastąpią również w kwestii punktów karnych.

Aktualnie potencjalni kierowcy mają stały zestaw pytań. W zależności od rodzaju prawa jazdy o które ubiegają się jest ich od 192 do 524, a wszystkie można zobaczyć na stronie www Ministerstwa Infrastruktury. Aby zdać część teoretyczną, podchodząc do egzaminu na jedną kategorię, trzeba pzytywnie odpowiedzieć na 16 z 18 pytań wielokrotnego wyboru. Egzamin trwa 25 minut.

Nowy egzamin złożony będzie z pytań generowanych w czasie rzeczywistym, w skład jego będzie wchodziło 20 pytań z wiedzy podstawowej oraz 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy. Pytania z wiedzy podstawowej jak i specjalistycznej będą jednokrotnego wyboru. Pytania z wiedzy podstawowej mają polegać na wyborze między dwoma wariantami – TAK/NIE – duża zmianą będzie fakt iż na przeczytanie i odpowiedzenie na pytanie będzie tylko 35 sekund. Pytania specjalistyczne polegać będą na wyborze jednej z trzech odpowiedzi – A, B, C – w trakcie 50 sekund.

Nowością będzie również system punktacji pytań,każde z pytań będzie posiadało wartość punktową od jeden do trzech, aby zaliczyć egazmin z wynikiem pozytywnym kandydat na kierowcę będzie musiał zdobyć przynajmniej 68 na możliwych do uzyskania 74 punktów.

Egzamin praktyczny ulegnie zmianie wyłącznie dla kierowców ubiegających się o prawo kierowania motocyklami, będą oni musieli wykonać na placu manewrowym dodatkowe manewry. dodatkowo ażdy z nowo upieczonych kierowców  będzie musiał w ciągu 2 lat od uzyskania prawa jazdy odbyć kurs doszkalający z zakresu zagrożeń w ruch drogowym


Comments are closed.